Тарас Шевченко для українців

Тарас Шевченко для українців:

переосмислення крізь час та досвід

Респондент: Наталія Богач, магістр культурології ЛНУ ім. І. Франка.

Спілкувалася: Васьків Юлія, фахівець відділу маркетингу та комунікації.

9 березня  1814 рік,  Моринці, Київська губернія (нині Звенигородський район, Черкаська область). Цей день подарував Україні сина, що поставив своє життя на служіння Батьківщині. Українського письменника, класика нашої літератури, мислителя, художника, національного героя – Тараса  Григоровича Шевченка. Іван Франко присвятив Тарасу Шевченку наступні слова: «Він був сином мужика і став володарем у царстві духа. Він був кріпаком і став велетнем у царстві людської культури. Він був самоуком і вказав нові, світлі і вільні шляхи професорам і книжним ученим… Доля переслідувала його в житті скільки могла, та вона не зуміла перетворити золота його душі в іржу, ані його любові до людей в ненависть і погорду… Доля не шкодувала йому страждань, але й не пожаліла втіх, що били із здорового джерела життя. Найкращий і найцінніший скарб доля дала йому лише по смерті — невмирущу славу і всерозквітаючу радість, яку в мільйоні людських сердець все наново збуджуватимуть його твори. Отакий був і є для нас, українців, Тарас Шевченко». На цьому доброму слові нашого патрона Івана Яковича хочемо розпочати розмову із магістром культурології Наталією Богач про справді непересічного українця, що вже понад 200 років своїм словом провадить наш народ до національної свободи – Тараса Шевченка.

Чому твори Тараса Григоровича є такими близькими для нас? Як простий селянський син отак віднайшов ключ до сердець мільйонів?

Його слово завжди живе і щире. Це свіжа, жива вода тодішнього часу, яка кликала до науки в ім’я любові до своєї вітчизни. Саме Шевченкова творчість породила нових людей – людей свідомих своєї національності. Бо ж як написала геніальна Ліна Костенко: “Ще не було епохи для поетів, але були поети для епох.”

Водночас хто ж, як не Шевченко, розуміє наші проблеми? З самого малечку Тарас сповна пізнав всю жорстокість та цинізм Московщини. Народився в сім’ї кріпака – отже сам був кріпаком. І лише Богом дана любов до мистецтва та науки принесли йому волю. Навесні 1838 року молодого поета викуплено з кріпацтва. Ненависть до несправедливості, до московського царизму формувалася з кожним новим днем. З кожним днем росла любов до свого народу. Саме за любов до Батьківщини поет провів 10 років в засланні.

За що ж покарали Шевченка? Чим його творчість відрізнялася від творчости сучасників, що заслуговувала суворого 10-річного заслання із забороною писати й малювати?

За слова гніву та обурення на адресу царизму, проти закріпачення України, проти експлуатації вільного українського народу. За участь у Кирило-Мефодіївському братстві (хоча офіційно цього не змогли довести). За ідеї демократії та свободи для свого народу. За поширення національно-патріотичних настроїв у суспільстві. Тому й покарано його найтяжче: “Художника Шевченко за створення обурливих та в найвищій ступені сміливих віршів, як наділеного міцною тілобудовою, оприділити рядовим в Оренбурзький окремий корпус з правом вислуги доручити начальству найсуворіший нагляд, щоб від нього не могли виходити брехливі вірші. Як пише Іван Дзюба: «Лише у вироку Шевченка з’явилося додаткове формулювання: “з забороною малювати і писати.” Додав його особисто Микола І».

Одні ототожнюють Шевченка із лікарем, інші – із вчителем, треті з воїном на барикадах. Ким, на вашу думку, є Тарас Григорович для українців?

Професор Львівського Національного Університету імені Івана Франка Любомир Сеник (нині покійний) вважав Шевченка тим лідером, який нам потрібен та який вказує українцям шлях: “Якщо шукаємо собі лідера – то ним може бути лише Шевченко.”

Тарас Шевченко став невіддільною частиною нашого життя. Не присипаний пилюкою часів, не статичний. Він змінюється разом з нами. Йде завжди у ногу з часом. Він вічно молодий та актуальний. Десь самоіронічний, але завжди справжній та щирий. Здається, що вірш-заклик українського поета, перекладача, кіносценариста Івана Драча справдився:

Скиньте з Шевченка шапку.

Та отого  дурного кожуха.

Відкрийте в нім академіка.

Ще одчайдуха-зуха.

Ще каторжника роботи.

Ще нагадайте усім:

Йому було перед смертю всього лише сорок сім.

Ці ваші слова про актуальність Шевченка сьогодні, про що вони? Що під ними розумів Іван Драч та, врешті-решт, що вони означають для вас як для представниці ще зовсім молодого покоління українців?

Цей заклик був зроблений у листопаді 1995 року. Кожного року руйнується образ застиглого пам’ятника.  Кобзар постає як талановитий художник, гравер. Людина, що власноруч робила копченості, любила хорошу компанію та освічених людей. Шевченкові подобались кубинські сигари, і він дуже тішився, отримуючи їх як подарунок від друзів.

В засланні він мав за перемогу купити собі мідний чайник, щоб заварювати улюблений чай. Поет товаришував з Костомаровим та Пантелеймоном Кулішем. Разом з останнім співав українських пісень:

Ой, і зійди, зійди

Ти, зіронько вечірняя,

Ох, і вийди, вийди,

Дівчинонько моя вірная.

Цю пісню він співав з дружиною Пантелеймона Куліша Ганною Барвінок у два голоси.   

Як Шевченка переосмислюють сьогодні? Чи є відчутною його присутність у нашій теперішній боротьбі за свободу?

Шевченко був присутній на Помаранчевій революції та Революції гідності. Він з нами і на цій війні. Молодь щоразу переосмислює творчість Тараса Григоровича. Саме Шевченка цитував герой Небесної сотні, один з перших убитих на майдані, вірменин Сергій Нігоян. Його цитували й цитують наші воїни на полях битви. Шевченко присутній у наших серцях не лише 9 березня. Він з нами кожен день та у переломні моменти нашої історії. Правду написала Ліна Костенко, українська письменниця-шістдесятниця:

Кобзарю, знов я до тебе приходжу,

бо ти для мене – совість і закон.

 
У чому феномен Шевченка з поміж інших українських авторів?

Шевченко – це уособлення віри, стійкості, незламності та любові до своєї батьківщини.  Він письменник не за письмовим столом з кавою, комп’ютерами та всіма зручностями. Він письменник з “захалявними книжечками”, які таємно, нишком писав та мріяв послати їх на Україну, щоб хоч вони мали омріяну волю.

 

Що ж тоді для Шевченка було волею? Як він означував цей непростий термін?

Воля!. За десять років каторги та заслань Шевченко добре знав ціну цього слова. Однак він був вільним у своїх думках, у своєму світобаченні та аналітичному складі розуму, знанні своєї та світової історії. Тонка, витончена, освічена натура з вишуканим смаком, почуттям власної гідності, чітким розумінням своєї місії для свого народу. Як написав Іван Дзюба: “Він опинився у смердючій казармі серед паскудних розмов і матюків, картярського та горілчаного чаду…” Тут мені постає аналогія з фільмом за повістю американського письменника Стівена Кінга “Втеча з Шоушенка”. Коли друг головного героя каже наступні слова про несправедливо звинуваченого: “Деяких птахів в неволі не втримаєш. Їх пір’я занадто яскраве і коли вони відлітають – частина тебе розуміє: не можна тримати їх закритими в неволі, але те місце, де ти живеш, стає темнішим після того, як вони відлетіли”.

Із щоденника, якого поет вів на засланні, зрозуміло одне: Шевченко – доказ того, що вільну людину не зламають ні заслання, ні каторга. А раб – він  і на волі – раб. Це підтверджують наступні слова поета: “Страшно впасти  у кайдани, помирать в неволі, а ще гірше – спати, спати і спати на волі.” Як сам він написав у щоденнику після звільнення з 10-літньої каторги: ”Дивує ще от що. Все це невимовне горе, всі види принижень та знущань минули так, ніби не торкались мене. Найменшого сліду не залишили після себе. Досвід, кажуть, є наш найкращий вчитель. Але гіркий досвід пройшов повз мене невидимкою. Мені здається, що я такий самий, яким був і десять років тому. Жодна риса в моєму внутрішньому образі не змінилась. Чи добре це? Добре. По крайній мірі мені так здається. І я від глибини душі дякую моєму всемогутньому творцю, що він не допустив жахливому досвіду торкнутися своїми залізними кігтями моїх переконань, моїх дитячих світлих вірувань.”

 

 

Сьогодні Шевченко продовжує допомагати виборювати нам нашу волю. Допомагає кожному з нас захищати нашу, Богом дану, Землю. Переконані, що поет пишався би нашими Збройними силами, що стоять на варті безпеки. Тож нехай якнайшвидше збудеться одне із пророцтв Кобзаря:

І на оновленій землі

Врага не буде, супостата,

А буде син, і буде мати,

І будуть люде на землі.